Jellemzk ( Szrke Farkas- Canis Lupus):
Tmege:
nstny:12-55 kg (tlag 40 kg)
hm:15-80 kg (tlag 50 kg)
Testhosza: 1-1,6 m amihez mg egy 40-50 cm-s farok. Szrztete szn vltoz, lhelytl fgg: mg a sarki farkas bundja fehr az eurpai szrke farkas szne szrksbarna.
Zskmnyt rvid ideig 60-70 km/h-val tudja ldzni, de lassabban, 40-50km/h-val ezt az iramot akr kilomtereken t tudja tartani.
rzkszerveik kzl a hallsuk s a szaglsuk a legkivlbb.
letkoruk tlagosan 13 v, fogsgban 15 v, de a vadon l esetben a harcok, vagy a klykkori hhall miatt ez gyakran az 5-6 vet sem ri el.
A testbeszd a legfontosabb nluk a szagok mellett, flkkel, farkukkal kommuniklnak.
Falkkban lnek, mert gy nagyobb az eslyk a tllsre. Egy falka tlagosan 6-8 farkasbl s a klykkkbl ll, de ez a szm akr a 36-ot is elrheti. A falkt az alfa-pr ezen bell is az alfa-hm vezeti. Ha valamilyen oknl fogva elpusztul, a bta hm vltja fl. Gyakori hogy egy farkasfalka teljesen vagy tbb kis falkra floszlik, de ltalban a farkasok ilyenkor bartknt tekintenek a msik falkra.
A falka egyytmkdik mert:
- a rangsor miatt
-az egymshoz val ktds miatt.
De ahhoz hogy a farkas a falkban maradhasson:
-nem lehettek "szocilis problmi"
-problmamegold kpessg kellett
-s a krlmnyekhez kellett alkalmazkodni.
A farkas ezrt volt cscsragadoz, amg meg nem jelent az ember...
Nagyon vdi territriumt, de a hinkkall ellenttben, nem jr gyakran terete szlre, mert a farksafalkk klcsnsen elismerik kinek hol a hatr. A farksaoknak a falka ltszmtl fggen 100-300 ngyzetkilmter. Az alfa mikzben jrja az tjt, szagjeleket, kaparsnyomokat hagy, jelezvn hogy hol a terletk. A kt szomszdos farkasfalka kztt szokott lenni kb egy 1 km-s sv, amit a 2 falka kzsen hasznl s a magnyos farkasok falka remnyben is erre kszlnak.
Vadszni ltalban gy szoktak, hogy kvetnek pl. egy szarvascsordt: itt ha szrevesznek egy ids, gyenge vagy beteg llatot, ldzbe veszik, lerntjk, meglik s felfaljk.
Nem eszik szinte semmi nvnyt, kizrlag csak hst. Leggyakoribb prdallatuk a jvorszarvas, a gymszarvas s a pzsmatulok, de a falka nlkli farkasok, brmilyen kissebb llatot elejtenek, akr mg a rkokat is.
Ha tallnak a dgt sem vetik meg, akr a tbbi dgevt (pl. puma, hiz) is elkergegitk zskmnyuk melll.
Egy farkas ha van elg zskmny , s ha hes is akr 9 kg hst fl tud falni egy tkezs alatt! zpfogaival a legersebb csontokat is ssze tudja roppantani.
A hm akr vekig is udvarolhat a nstnynek, mg elnyeri annak a bizalmt. Ha a szuka mr vemhes, egy odt s, ami lejt majd a vzbefolys ellen egy kissebb emelkedt kapar. tlagosan 60 napig vemhesek, mikor a klykk megszletnek vakok s sketek. Szmuk 2-14 lehet. Kb. 2 hetes korukban szemk kinylik , ami ekkor mg kk csak ksbb lessz barna vagy arany. gy 3 hetes korukban mr elhagyjk az dt s a falka tagjai lltal visszaklendezett hst eszik. 8-10 hetes korukban mr nagyjbl megvan a klykk kztt a rangsor.
Az igazi farkas let kb. 10 hnapos korukban kezddik amikor mr vadszni is elindulnak a falkval.
A falktl vgleg 2-3 ves korukban szakadnak el, csaldot alaptani vagy j falkhoz csatlakozni.
|